South Fraser Secondary Schools Soccer Commission

Click here to edit subtitle

AA Standings and Schedule

West Zone Standings
 
 
 
 
 
Team
Games Played
Wins
Ties
Losses
Goals For
Goals Against
Points
 Archbishop Carney.
7  
7
0
0
32  
2
21
Pitt Meadows
7        
5  
1
1
24   
11
16 
 Holy Cross
7   
1  
21   
12   
14   
 North Delta
7  
3   
2  
21
13    
11   
 Westwiew 
7    
3
1
3
13    
10
 Burnsview
7   
2
0
5  
14   
27
6   
 Surrey Christian
7
1
0
5   
13
33
3
SRT
7
0
0
7
7
29    
West Zone Schedule
 
 
 
 
Date
  Home
Visitor
Location
Score
Wednesday April 3rd
North Delta
 Surrey Christian
Delsom Turf
5-0
 
Pitt Meadows
SRT
School FIeld
5-0
Westview
 Burnsview
School FIeld
4-2
  ___________________
  ___________________
  ___________________
___________________
 
 Monday April 8th
Archbishop Carney 
SRT
School Field
5-0
Surrey Christian
 Burnsview
Hjorth Road Park #1
2-6
Holy Cross
 Westview
Tom Binnie Field 
3:00pm Start
 3-0
Click to edit text
North Delta
 Pitt Meadows
 Delsom Turf
1-3
___________________
  ___________________
  ___________________
  ___________________
 
 Wednesday April 10th
Westview
  Archbishop Carney
  School Field
0-4 
Pitt Meadows
 Burnsview
  School Field
4-2
SRT
 North Delta
  School Field 
0-5
Click to edit text
Holy Cross
 Surrey Christian
Hjorth Road Park #1
3:00pm Start
5-0
___________________
___________________
___________________
___________________
 
   Monday April 15th
Burnsview
  Archbishop Carney
Mackie Turf
0-5
 
SRT
 Westview
 School Field
2-3
Surrey Christian
  Pitt Meadows
 Hjorth Road Park #1
0-5
North Delta
  Holy Cross
 Delsom Turf
2-2  
___________________
  ___________________
  ___________________
  ___________________
 
  Wednesday April 17th
Archbishop Carney
North Delta
  School Field
  5-0
 
Pitt Meadows
 Holy Cross
  School Field
  5-5
 
Westview
 Surrey Christian
  School Field
  1-0 F
 
Burnsview
SRT
  Mackie Turf
  1-0 F
  ___________________
  ___________________
  ___________________
___________________
 
  Tuesday April 23rd
Archbishop Carney
  Holy Cross
  School Field
4-0
Click to edit text
SRT
  Surrey Christian
  School Field
5-10
___________________
___________________
  ___________________
___________________
 
 Wednesday April 24th
North Delta
  Westview
  Delsom Turf
1-1
 
Holy Cross
  Burnsview
 Hjorth Road Park #1
 3:00pm Start
5-1
  ___________________
  ___________________
  ___________________
___________________
Click to edit text
 Monday April 29th
Surrey Christian
 Archbishop Carney
 Hjorth Road Park #1
1-6
Click to edit text
Burnsview
 North Delta
Mackie Turf
2-7
 
 Pitt Meadows 
 Westview
 School Field
1-0 F
___________________
  ___________________
___________________
___________________
 
 Wednesday May 1st
Holy Cross
SRT
Hjorth Road Park #1
3:00pm Start
1-0
Archbishop Carney
Pitt Meadows
  School Field
  3-1
Click to edit text
  ___________________
  ___________________
  ___________________
 
 Thursday May 2nd
3rd West  vs 6th East
  3rd East vs 6th West
 
 
 Cross Over Playoff Games 
4th West vs 5th East
  4th East vs 5th West
 
 
 
 *** Top 2 teams get bye to 
Fraser Valley Playoffs
 
 
East Zone Standings
 
 
 
Team
GP
 Wins
 Ties
 Losses
 GF
 GA
 Points
Langley Fundamantal (LF)
7
5
2
0
17
7
17 pts
Langley Secondary (LSS)
7
5
1   
1
20
8
16 pts
MEI
7
4
2
1
15
3
14 pts
GWG
7
3
2
2
16
10
11 pts
SJB
7
3
0
4
7
14
9 pts
DW Poppy (DWP)
7
2
1
4
10
20
7 pts
Abby Traditional (AT)
7
2
0
5
22
6 pts
Rick Hansen (RH)
7
0
0
0
0 pts
 East Zone Schedule 
 
 
 
 
 
Date
 Home
 Visitor
 Location
  Score
Click to edit text
Tuesday, April 2, 2019
GWG
DWP
GWG Secondary (3pm start)
6 - 1
 
Wednesday, April 3, 2019
LF
RH
Noel Booth Turf (3:15pm)
1 - 0 F
 
LSS
AT
Langley Secondary School
6 - 1
 
Monday, April 8, 2019
MEI
AT
MEI Secondary School
5 - 0
 
LF
DWP
Noel Booth Turf (3:15pm)
3 - 1
 
RH
SJB
Rick Hansen Secondary 
0 - 1
 
LSS
GWG
Langley Secondary School
2 - 1
 
 Wednesday April 10, 2019,
LF 
LSS
Noel Booth (3:15pm)
3 - 1
 
 
DWP
RH
DW Poppy Secondary
1 - 0
 
 
AT
GWG
WJ Mouat #2  
1 - 4
 
MEI
SJB
MEI Secondary
3 - 1
 
 Monday, April 15, 201
SJB
GWG
Saint John Brebeuf
1 -0
 
 
RH
AT
Rick Hansen Secondary
0 - 1 F
 
 
LSS
DW Poppy
Langley Secondary (1pm)
3 - 3
 
MEI
LF
MEI Secondary
1 -1
 
 Wednesday, April 17, 2019
RH
LSS
Rick Hansen Secondary
0 - 1 F
 
 
DWP
SJB
DW Poppy Secondary
1 - 0 F  
 
 
AT
LF
WJ Mouat #2
0 - 1 
 
GWG
MEI
GW Graham Secondary (3pm start)
1 - 1
 
 Wednesday, April 24, 2019
DWP
AT
DW Poppy Secondary
3 - 4  
 
 
SJB
LSS
Saint John Brebeuf
0 - 4
 
 
MEI
RH
MEI Secondary
1 - 0 F
 
 Monday, April 29, 2019
AT  
SJB
WJ Mouat #2
1-3 
 
 
LF
GWG
Noel Booth (3:15pm)
3 - 3
 
Click to edit text
DWP 
MEI
DW Poppy Secondary
0 - 4
 
 Wednesday, May 1, 2019
SJB  
LF
Saint John Brebeuf
1-5
 
LSS 
MEI
Langley Secondary
3-0
 
GWG
RH
GW Graham Secondary (3pm start)
 1 - 0 F
 
 
 
 
 
 
 Thursday May 2nd, 2019
 3rd West vs 6th East
 3rd East vs 6th West
 
 
 
 cross-over playoff games
 4th West vs 5th East
 4th East vs 6th West
 
 
 
 ***Top 2 teams get a bye to Fraser Valley Playoffs